The best of the best on television were honored last Sunday evening at the annual Critics' Choice Awards. The night was full of surprise winners, some suspected snubs, and some stars who maintained their spotlight amongst other equally deserving nominees.

Even Silicon Valley best supporting actor recipient, T.J. Miller could not hide his surprise when he accepted his award for his work on the comedy series.

"I thought I was going to lose, so I ate a lot," Miller said as he accepted his trophy with a mouthful of macaroons on the stage at the Beverly Hilton Hotel.

Here is the full list of the other nominees and winners of the 2015 Critics' Choice Awards:

BEST COMEDY SERIES

  • Broad City (Comedy Central)
    Jane the Virgin (The CW)
    Mom (CBS)
    Silicon Valley (HBO) -- WINNER
    Transparent (Amazon)
    Veep (HBO)
    You're the Worst (FX)

BEST ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Anthony Anderson, Blackish (ABC)
    Chris Messina, The Mindy Project (FOX)
    Jeffrey Tambor, Transparent (Amazon) -- WINNER
    Johnny Galecki, The Big Bang Theory (CBS)
    Thomas Middleditch, Silicon Valley (HBO)
    Will Forte, The Last Man on Earth (FOX)

BEST ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Amy Schumer, Inside Amy Schumer (Comedy Central) -- WINNER
    Constance Wu, Fresh Off the Boat (ABC)
    Gina Rodriguez, Jane the Virgin (The CW)
    Ilana Glazer, Broad City (Comedy Central)
    Julia Louis-Dreyfus, Veep (HBO)
    Lisa Kudrow, The Comeback (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY SERIES

  • Adam Driver, Girls (HBO)
    Cameron Monaghan, Shameless (Showtime)
    Jaime Camil, Jane the Virgin (The CW)
    T.J. Miller, Silicon Valley (HBO) -- WINNER
    Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt (Netflix)
    Tony Hale, Veep (HBO)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY SERIES

  • Allison Janney, Mom (CBS) -- WINNER
    Carrie Brownstein, Portlandia (IFC)
    Eden Sher, The Middle (ABC)
    Judith Light, Transparent (Amazon)
    Mayim Bialik, The Big Bang Theory (CBS)
    Melanie Lynskey, Togetherness (HBO)

BEST GUEST PERFORMER IN A COMEDY SERIES

  • Becky Ann Baker, Girls (HBO)
    Bradley Whitford, Transparent (Amazon) -- WINNER
    Josh Charles, Inside Amy Schumer (Comedy Central)
    Laurie Metcalf, The Big Bang Theory (CBS)
    Peter Gallagher, Togetherness (HBO)
    Susie Essman, Broad City (Comedy Central)

BEST MOVIE MADE FOR TELEVISION

  • Bessie (HBO) -- WINNER
    Killing Jesus (National Geographic Channel)
    Nightingale (HBO)
    A Poet in New York (BBC America)
    Stockholm, Pennsylvania (Lifetime)

BEST LIMITED SERIES

  • 24: Live Another Day (FOX)
    American Crime (ABC)
    The Book of Negroes (BET)
    The Honorable Woman (Sundance)
    Olive Kitteridge (HBO) -- WINNER
    Wolf Hall (PBS)

BEST ACTOR IN A MOVIE OR LIMITED SERIES

  • David Oyelowo - Nightingale (HBO) -- WINNER
    James Nesbitt - The Missing (Starz)
    Kiefer Sutherland - 24: Live Another Day (FOX)
    Mark Rylance - Wolf Hall (PBS)
    Michael Gambon - The Casual Vacancy (HBO)
    Richard Jenkins - Olive Kitteridge (HBO)

BEST ACTRESS IN A MOVIE OR LIMITED SERIES

  • Aunjanue Ellis - The Book of Negroes (BET)
    Felicity Huffman - American Crime (ABC)
    Frances McDormand - Olive Kitteridge (HBO) -- WINNER
    Jessica Lange - American Horror Story: Freak Show (FX)
    Maggie Gyllenhaal - The Honorable Woman (Sundance)
    Queen Latifah - Bessie (HBO)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A MOVIE OR LIMITED SERIES

  • Bill Murray - Olive Kitteridge (HBO) -- WINNER
    Cory Michael Smith - Olive Kitteridge (HBO)
    Elvis Nolasco - American Crime (ABC)
    Finn Wittrock - American Horror Story: Freak Show (FX)
    Jason Isaacs - Stockholm, Pennsylvania (Lifetime)
    Jonathan Pryce - Wolf Hall (PBS)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A MOVIE OR LIMITED SERIES

  • Claire Foy - Wolf Hall (PBS)
    Cynthia Nixon - Stockholm, Pennsylvania (Lifetime)
    Janet McTeer - The Honorable Woman (Sundance)
    Khandi Alexander - Bessie (HBO)
    Mo'Nique - Bessie (HBO)
    Sarah Paulson - American Horror Story: Freak Show (FX) -- WINNER

BEST DRAMA SERIES

  • The Americans (FX) -- WINNER
    Empire (Fox)
    Game of Thrones (HBO)
    The Good Wife (CBS)
    Homeland (Showtime)
    Justified (FX)
    Orange Is the New Black (Netflix)

BEST ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Eva Green - Penny Dreadful (Showtime)
    Julianna Margulies - The Good Wife (CBS)
    Keri Russell - The Americans (FX)
    Taraji P. Henson - Empire (FOX) -- WINNER
    Vera Farmiga - Bates Motel (A&E)
    Viola Davis - How to Get Away with Murder (ABC)

BEST ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Aden Young - Rectify (Sundance)
    Bob Odenkirk - Better Call Saul (AMC) -- WINNER
    Charlie Hunnam - Sons of Anarchy (FX)
    Freddie Highmore - Bates Motel (A&E)
    Matthew Rhys - The Americans (FX)
    Timothy Olyphant - Justified (FX)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA SERIES

  • Carrie Coon - The Leftovers (HBO)
    Christine Baranski - The Good Wife (CBS)
    Joelle Carter - Justified (FX)
    Katheryn Winnick - Vikings (History)
    Lorraine Toussaint - Orange Is the New Black (Netflix) -- WINNER
    Mae Whitman - Parenthood (NBC)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA SERIES

  • Ben Mendelsohn - Bloodline (Netflix)
    Christopher Eccleston - The Leftovers (HBO)
    Craig T. Nelson - Parenthood (NBC)
    Jonathan Banks - Better Call Saul (AMC) -- WINNER
    Mandy Patinkin - Homeland (Showtime)
    Walton Goggins - Justified (FX)

GUEST PERFORMER IN A DRAMA SERIES

  • Cicely Tyson - How to Get Away with Murder (ABC)
    Julianne Nicholson - Masters of Sex (Showtime)
    Linda Lavin - The Good Wife (CBS)
    Lois Smith - The Americans (FX)
    Sam Elliott - Justified (FX) -- WINNER
    Walton Goggins - Sons of Anarchy (FX)

BEST REALITY SERIES

  • Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN)
    Deadliest Catch (Discovery Channel)
    Married at First Sight (A&E)
    MythBusters (Discovery Channel)
    Shark Tank (ABC) -- WINNER
    Undercover Boss (CBS)

BEST REALITY COMPETITION SERIES

  • The Amazing Race (CBS)
    America's Got Talent (NBC)
    Dancing With the Stars (ABC)
    Face Off (Syfy) -- WINNER
    Master Chef Junior (FOX)
    The Voice (NBC)

BEST REALITY SERIES HOST

  • Anthony Bourdain - Anthony Bourdain: Parts Unknown (CNN)
    Betty White - Betty White's Off Their Rockers (Lifetime)
    Cat Deeley - So You Think You Can Dance (FOX) -- WINNER
    James Lipton - Inside the Actors Studio (Bravo)
    Phil Keoghan - The Amazing Race (CBS)
    Tom Bergeron - Dancing with the Stars (ABC)

BEST TALK SHOW

The Daily Show with Jon Stewart (Comedy Central) -- WINNER
• The Graham Norton Show (BBC America)
• Jimmy Kimmel Live (ABC)
• Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
• The Late Late Show with James Corden (CBS)
• The Tonight Show Starring Jimmy Fallon (NBC)

Be sure to follow T-Lounge on Twitter and visit our Facebook page. 

ⓒ 2021 TECHTIMES.com All rights reserved. Do not reproduce without permission.